Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha
Ako urobiť z vydania e-knihy záležitosť rýchlu, jednoduchu a lacnú? To je tá pravá výzva, ktorú máme v Publicu každý deň pred očami. A síce všetka ťarcha výroby e-knihy leží na nás, ale k tomu, aby bola hotová e-kniha naozaj krásna, môžete nemalou mierou prispieť aj vy.
Publico pomohlo vám autorom vydať už viac ako 250 kníh. Pri ich spracovávaní sme získali kopec skúseností, ktoré sa pokúsim v tomto článku zhrnúť.
Spolupráca s Publicom sa delí na dve hlavné časti – administratívne záležitosti a technické spracovanie knihy do elektronickej formy. Po podpise zmluvy je tu čas, kedy skompletizujete všetky podklady a my z nich začíname vyrábať e-knihu. Čím viac si dáte záležať na kvalitných podkladoch, tým krajšia e-kniha z nich vznikne.
Forma podkladov
Najčastejšie používané formáty sú klasický textový dokument (súbor Wordu) alebo výstup z profesionálneho programu InDesign, pomocou ktorého sa pripravujú hlavne knihy do tlače.
Z nášho pohľadu sú tieto formáty rovnocenné. Nemusíte sa trápiť, ak prácu v InDesigne neovládate – podklady knihy v rovnakej kvalite dokážete urobiť aj vo Worde. Stačí dodržať pár jednoduchých pravidiel:
1. Text
Typ písma
Nezáleží, aký typ písma v knihe použijete. (Pokojne použite taký, na ktorý ste zvyknutí.) Text prevedieme do jednotného typu písma, ktorý používame vo všetkých našich e-knihách.
Dôvod? Váš font sa síce na niektorých zariadeniach zobrazí správne, ale napr. staršie typy čítačiek s ním môžu mať problém a zobrazia iba nečitateľný text. Okrem toho, čítačky dokážu zmeniť písmo textu priamo počas čítania.
Farba písma
V jednoduchosti je krása. V knihách sme zvyknutí na čierny text na bielom pozadí, preto v snahe o originalitu netreba toto pravidlo porušovať. Ideálne je ponechať nastavenú farbu automatickú.
Dôvod? Automatická farba znamená čiernu na bielom pozadí, ale aj bielu na čiernom. Mnohé čítačky dokážu text zobraziť aj v tzv. nočnom režime, a pri natvrdo nastavenej farbe na čiernu by s tým mohli mať problémy.
A prečo nie farby? Opäť jednoduchý dôvod – pri na čiernobielych čítačkách by zmenu farby nebolo vôbec vidieť. Odporúčame všetky zvýraznenia textu robiť pomocou zmeny veľkosti písma, použitím veľkých písmen, resp. tučným písmom či kurzívou.
Pozor na podčiarknutie – tak, ako sme na internete často zvyknutí, podčiarknutie textu často znamená aktívny odkaz. A keďže tie sa používajú aj v e-knihách, v iných prípadoch môže podčiarknutie čitateľa zmiasť.
Veľkosť písma a riadkovanie
Je v zásade jedno, či použijete ako základnú veľkosť písma 9 bodov, (tradičných) 12 alebo viac.
Dôvod? Jednak upravujeme veľkosť písma na štandardnú vo všetkých e-knihách, ale hlavne – je to základné nastavenie na každej čitačke. Každý čitateľ si nastavuje veľkosť písma podľa toho, ako mu vyhovuje (napr. starší ľudia väčšie písmo). Je to teda nastavenie, ktorým sa nemusíte vôbec zdržovať. Ďalšie veľkosti písma (napr. pri nadpisoch) stačí dať približne v pomere k základnej veľkosti.
Štýly
Štýly sú pri písaní dlhších (členitých) textov veľmi dôležité, a napriek tomu ich používa stále málo ľudí. Ak ste o tejto funkcií ešte nepočuli, odporúčame si to naštudovať.
V princípe ide o zhodné označovanie nadpisov a ďalších častí textu tak, aby bol ich vzhľad jednotný.
Predstavte si, že píšete knihu, ktorá je rozdelená do 3 hlavých častí, tie do kapitol a tie ešte do podkapitol. Vy si však nemusíte pamätať, akú veľkosť, zarovnanie či formu bude mať každý nadpis. Pomocou štýlov označíte napr. názvy častí ako Nadpis 1, názvy kapitol ako Nadpis 2 a podkapitol Nadpis 3.
Skrátka, nadpisy častí/kapitol na tej istej úrovni by mali vyzerať rovnako, čo sa dá ručným zvýrazňovaním pri každom nadpise dosiahnuť len ťažko.
2. Obrázky
Právo na použitie
Obrázky dokážu spestriť každú e-knihu. Nezabudnite však, že môžete použiť len obrázky, ku ktorým vlastníte práva na použitie, čiže:
- ilustrácie, ktoré ste nakreslili vy alebo iný ilustrátor pre vašu knihu
- obrázky z internetu s licenciou na komerčné použitie
- zakúpené obrázky z fotobánk a pod.
Veľkosť obrázkov
Veľkosť obrázkov vložených v knihe by mala byť dostatočne veľká, minimálne aby vyzerali dobre na čiernobielych čítačkách. To znamená pri obrázkoch „na celú stranu“ veľkosť cca 800 (výška) x 600 pixelov (šírka). Obrázky použité ilustračne v texte môžu byť menšie.
Samozrejme, pri zobrazení na smartfónoch či tabletoch s vysokým rozlíšením je ideálne mať v e-knihe obrázky čo najkvalitnejšie, je však zbytočné vkladať ich v maximálnom rozlíšení – hlavne preto, lebo s kvalitou stúpa aj veľkosť e-knihy.
E-kniha obsahujúca iba text má cca 1 – 2 MB, s obrázkami by to malo byť ideálne do 10 MB. Ak máte v e-knihe obrázkov viac, skúste si ich zhromaždiť v osobitnom priečinku v počítači a skontrolovať ich veľkosť.
Šikovnejší sa môžu o úpravu obrázkov pre zachovanie pomeru kvalita/veľkosť pokúsiť sami. Ostatní môžu optimalizáciu obrázkov nechať na nás.
Obálka
Obálku e-knihy je potrebné poslať osobitne ako súbor JPG so šírkou min. 1400 pixelov. Netreba ju zároveň vkladať do knihy na jej začiatok.
3. Obsah
E-kniha je dynamický súbor, kde sa text prispôsobuje zariadeniu, na ktorom ju čítate. To znamená, že kniha, ktorá vám vyjde na 100 strán vo Worde (pri vašich nastaveniach písma, okrajov a pod.), bude mať úplne iný počet strán po otvorení na smartfóne (aj niekoľko tisíc) alebo na tablete (pokojne menej ako 100).
Z tohto dôvodu nie je potrebné robiť v knihe obsah, ako ste naň zvyknutí v tlačenej knihe – ktorá kapitola je na ktorej strane – pretože v prípade rôznych zariadení to bude vždy iná strana.
Okrem toho, obsah vygenerujeme v e-knihe podľa nadpisov sami. Ak ste použili na ich označenie už spomenuté štýly, bude to ešte jednoduchšie.
Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha
Podklady na spracovanie knihy do elektronickej formy posielajte vždy ako naformátovaný dokument (ideálne súbor Wordu alebo InDesignu) + obálku (súbor JPG s min. šírkou 1400 px).
Mám technický dotaz. Je možné cez vašu službu publikovať knihu aj v prípade že celú korektúru a spracovanie do elektornického formátu si zaobstarám sám? Napríklad, predávam knihu na amazone a rád by som ju dostal do predaja aj inde. Mám teda všetko hotové a funkčné, je nutné napriek tomu poslať doc + indesign (prípadne ich alternatívy)?