ISBN – ostaňte jedineční v mori kníh
Štyri písmenká, ktoré vedia začínajúcich autorov poriadne postrašiť. Načo to potrebujem, kde to zoženiem, nemôže to vybaviť niekto za mňa? V tomto článku si ukážeme, že ISBN nie je žiadny strašiak.
Vaše najčastejšie otázky sme poslali priamo do Národnej agentúry ISBN, ktorá sídli v Slovenskej národnej knižnici v Martine a tiež do Národní agentury ISBN v ČR.
Čo je ISBN?
ISBN je číslo, ktoré sa v knižnom svete používa ako jedinečný medzinárodný identifikátor na označenie knihy. Na prvý pohľad nemá žiadny význam pre autora – využívajú ho najmä vydavatelia, knižní distribútori a kníhkupcovia či knižnice.
Autor, ktorý svoje knihy vydáva cez vydavateľstvo, sa týmto zaoberať nemusí. Ak však vydáva svoje knihy sám (či už ako tlačené knihy alebo elektronicky), je automaticky vydavateľom, a preto by si mal postrážiť aj túto oblasť. Inak by sa mohlo stať, že distribútori a predajcovia knihy ju nebudú môcť zaradiť do svojich katalógov, resp. jeho kniha nebude môcť byť pomocou neho vyhľadaná.
Podľa tohto čísla je možné vyhľadať a spracovať konkrétny titul v jeho konkrétnej podobe. Iné číslo má totiž daná kniha v pevnej väzbe, iné brožúrka či e-kniha v rôznych formátoch (EPUB, PDF a pod.). Číslo sa líši aj pri jednotlivých vydaniach knihy. Zjednodušene by sme mohli povedať, že je to akoby rodné číslo knihy – funguje na to, aby sme sa mohli podľa neho ku konkrétnej knihe kedykoľvek a kdekoľvek dostať.
Do systému sa zaraďujú publikácie bez ohľadu na to, či sú určené na predaj alebo len pre internú potrebu inštitúcií či firiem. Existujú však dokumenty, ktorým sa ISBN neprideľuje, napr.:
- reklamné materiály
- krížovky, omaľovánky
- osobné dokumenty (napr. životopis)
- softvér
- hudobné nahrávky
- elektronická pošta a pod.
Získanie ISBN
Pridelenie sa líši podľa toho, či knihu vydávate ako autor vlastným nákladom alebo v mene firmy.
Autor – fyzická osoba vyplní len online formulár Žiadosť o pridelenie čísla ISBN na stránke SNK a pridelené ISBN mu príde e-mailom cca do 2-3 dní.
Ak ste vydavateľom ako živnosť/firma, pre vstup do systému potrebujete kópiu živnostenského listu alebo výpis z Obchodného registra či zo stanov (podľa toho, či máte živnosť, s. r. o. a pod.), ktorými zdokladujte, že vydavateľská činnosť je predmetom vášho podnikania. Daný doklad je potrebné poslať e-mailom do SNK, následne už len vypĺňate spomínaný online formulár.
Pre porovnanie, väčším vydavateľstvám Národná agentúra ISBN v SR pridelí blok čísiel, ktorý vydavateľ svojim titulom sám prideľuje a priebežne ich spravuje.
Výhodou oproti iným krajinám na Slovensku je, že u nás je nielen že získanie ISBN jednoduché a rýchle, ale tiež zadarmo. V mnohých krajinách (napr. aj vo Veľkej Británii alebo USA) sa za pridelenie ISBN platí, a to nemalé peniaze. ISBN zdarma je možné získať aj v Českej republike (pre českých vydavateľov).
V Českej republike musí (klasický) vydavateľ pri prvom vstupe do systému osobne navštíviť Národnú agentúru. V prípade publikácií vydávaných vlastným nákladom však stačí o ISBN požiadať elektronicky prostredníctvom e-mailu.
Na pridelenie ISBN v ČR je potrebné poslať e-mail s nasledovnými údajmi:
- Autor
- Název
- Vydavatel (i s adresou, telefonem, mailem a se jménem kontaktní osoby)
- Pořadí vydání
- Měsíc a rok vydání
- Druh vazby (váz. nebo brož./formát e-knihy)
- Cena (pokud je známa)
Zobrazenie ISBN
V prípade tlačených kníh sa štandardne uvádza v tiráži a na zadnej strane obálky. Pri e-knihách online by malo byť číslo uvedené na titulnej stránke a rovnako aj v tiráži (zadnú stranu obálky e-knihy nemajú).
Každému formátu e-knihy sa prideľuje samostatné číslo. Ak teda plánujete e-knihu predávať vo formátoch EPUB, MOBI a PDF (najčastejší prípad), mali by ste získať ISBN pre každý z nich. Ak plánujete využiť našu službu tlače knihy, vyžiadajte si ho pre brožovanú (mäkkú) väzbu. Všetky čísla by mali byť zapísané pod sebou na všetkých verziách a skrátená forma verzie by mala byť uvedená v okrúhlej zátvorke za číslom. Pri e-knihách stačí, ak bude uvedené len číslo, ktoré patrí ku danému formátu.
Príklady:
- ISBN 978-951-45-9694-0 (brožovaná väzba)
- ISBN 978-951-45-9695-7 (PDF)
- ISBN 978-951-45-9696-4 (EPUB)
- ISBN 978-951-45-9693-3 (MOBI)
Povinné výtlačky
Slovné spojenie, ktoré v prípade e-kníh znie trochu vtipne. E-knihy sa predsa netlačia, však? Povinnosť vydavateľa posielať „povinné výtlačky“ v prípade e-kníh v aktuálne platnom zákone č. 535/2003 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 212/1997 Z.z. o povinných výtlačkoch nie je obsiahnutá. To znamená, že ich zaslanie je dobrovoľné.
Pozn.: V súčasnosti Ministerstvo kultúry SR pripravuje návrh nového zákona, ktorý by mal už obsahovať aj elektronické dokumenty (offline i online). V zákone sa už nehovorí o povinnom výtlačku, ale o povinných deponátoch (vzhľadom na ich formu).
Dobrovoľným zaslaním svojej e-knihy bude vaše dielo súčasťou národného konzervačného fondu. E- knihu môžete poslať stiahnutú na cédečku alebo ako prílohu mailu za účelom kontroly prideleného čísla ISBN Národnou agentúrou.
Takto zaslané e-knihy si čitateľ môže prezenčne vypožičať len v priestore multimediálnej študovni SNK, kde je stála služba. Počítače, na ktorých ich môže študovať, majú znefunkčnené USB porty a nie sú pripojené na tlačiarne, preto sa nemusíte báť, že si vašu knihu niekto skopíruje a bude ju ďalej pirátsky šíriť.
V prípade využitia možnosti tlače knihy pre autorov platí samozrejme už aj nutnosť zaslať povinné výtlačky. Najaktuálnejšie informácie o všetkých povinnostiach pre vydavateľov nájdete vždy na stránkach Národnej knižnice.
Za odpovede na otázky, ktoré boli použité v článku, ďakujeme p. Erike Poloncovej z NA ISBN v SR a p. Antonínovi Jeřábkovi z NA ISBN v ČR.
Podrobný návod, ako získať ISBN, nájdete aj v našej báze vedomostí.