E-knihy, ktoré je radosť čítať
V Publicu je pre nás veľmi dôležitá kvalita vytvorených e-kníh. Nie preto, aby sme sa s tým mohli pochváliť na webe alebo sociálnych sieťach. Máme radi pekné tlačené knihy a myslíme si, že e-knihy by z dizajnového hľadiska nemali v ničom zaostávať. Mali by byť rovnako prehľadné a oku lahodiace tak, aby sa dobre a príjemne čítali.
Pre kvalitu e-kníh sa snažíme robiť maximum a teší nás, že aj medzi autormi sú mnohí takí, ktorí nás svojím zmyslom pre detail dokážu posúvať ešte ďalej. Skúsenosti nás učia, že čím lepšie má podklady k e-knihe pripravené autor, tým viac z nich dokážeme vydolovať.
Ak dodržíte týchto niekoľko bodov, vaša kniha môže aj s naším prispením patriť k najkrajším e-knihám, ktoré sa u nás predávajú.
1. Vyskúšajte si e-knihu
Často sa stáva, že sa autor rozhodne vydať e-knihu bez toho, aby si čítanie e-kníh vôbec vyskúšal z pohľadu čitateľa. Osloví ho jednoduché a cenovo dostupné riešenie a snaží sa, aby jeho kniha bola v elektronickej forme čo najskôr v predaji.
Lenže e-knihy majú oproti tým klasickým tlačeným, ktoré všetci poznáme, svoje špecifiká. Ak chcete svoju e-knihu ponúknuť na knižnom trhu, mali by ste vedieť, čo predávate. A to nielen z hľadiska obsahu, ktorým je text vašej knihy, ale aj formy.
Riešenie je jednoduché a vôbec kvôli tomu nemusíte ihneď investovať do novej čítačky či tabletu. E-knihu poľahky otvoríte na počítači si svojom smartfóne. Ideálne je si čítanie e-kníh vyskúšať na rôznych typoch zariadení.
Na krátke testovanie stačí stiahnuť si ukážku z akejkoľvek e-knihy napr. na Martinuse. Vyskúšajte si zmeniť veľkosť písma, sledujte, ako sa text prispôsobuje pri zmenej veľkosti obrazovky, všimnite si absenciu číslovania strán aj iné fungovanie obsahu. Ušetrí vám to množstvo vrások a neopodstatneného sklamania z toho, keď budete držať v rukách aj svoju e-knihu a bude vyzerať a správať sa inak, ako ste si predstavovali.
2. Zamyslite sa nad formátom
Keď sa povie e-kniha, spravidla máme na mysli formát EPUB, resp. jeho MOBI podobu určenú pre čítačky Kindle. Známy formát PDF (ktorý si asi predstaví každý nováčik vo svete e-kníh) má svoje obmedzenia, a preto pri klasických knihách odporúčame práve spomínaný EPUB.
Hoci je EPUB formát najpoužívanejší a nami jasne favorizovaný, predsa ho neodporúčame v 100 % prípadoch. Sú situácie, kedy je použitie PDF vhodnejšie. Týka sa to predovšetkým kníh, ktoré obsahujú množstvo obrázkov, grafov, schém či tabuliek – napríklad kuchárske knihy, detské či odborné publikácie.
E-kniha vo formáte EPUB má totiž flexibilné rozloženie – to znamená, že sa prispôsobuje zariadeniu, na ktorom ju čítate. Pre knihy, ktoré sú tvorené najmä textom, to nie je žiadny problém – rovnako dobre sa číta na maličkej obrazovke smartfónu i veľkého tabletu.
Lenže pri knižkách s pevnou grafikou, kde má každý obrázok či riadok v tabuľke svoje presné miesto, je takáto funkcia skôr na príťaž a usporiadanie prvkov na stránke môže pôsobiť chaoticky.
Pamätajte, že nikdy neviete, na akom zariadení si čitateľ vašu knihu otvorí. Niekedy je skrátka múdrejšie ponúknuť „jednoduchší“ PDF formát, ktorý bude vyzerať všade rovnako.
3. Formátovanie, na ktorom záleží
V porovnaní s prípravou knihy do tlače je formátovanie dokumentu, z ktorého má vzniknúť e-kniha, omnoho jednoduchšie. No napriek tomu, že zo svojho diela chcete mať určite čo najkrajšiu e-knihu, nie všetko formátovanie je dôležité. Netrápte sa s nastavovaním vecí, ktoré sa do e-knihy aj tak neprenesú a pozor na kroky, ktoré výrobu e-knihy dokonca sťažujú.
Často ale nejde o detaily, ktoré by ste robiť mali, ale veci, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.
Enter na konci riadku
Vyvarujte sa enterovania na konci každého riadku (ako keby ste písali na písacom stroji). Enter používajte len na konci odseku.
Delenie slov
Na konci riadkov ani nerozdeľujte slová. Pri výrobe e-knihy, ale aj pri samotnom čítaní sa text posúva a rozdelené slovo sa môže ocitnúť kdekoľvek – aj v strede riadku.
Obtekanie obrázkov
Hoci je technicky možné nastaviť v e-knihe aj obtekanie obrázkov textom, s touto funkciou opatrne. Niektoré čítačky s ňou môžu mať problém a na malých displejoch môže byť kvôli tomu text neprehľadný. Odporúčame obrázky umiestňovať klasicky pod textom, prípadne na celú stranu. Pri vkladaní obrázkov do dokumentu sa tiež prosím uistite, že názvy obrázkov neobsahujú diakritiku.
Chcete vedieť o príprave na tvorbu e-knihy viac? Prečítajte si náš článok Čím krajšie podklady, tým krajšia e-kniha
Myslim, ze je dolezite, aby sa citatel v e-knihe co najlepsie orientoval. Aj cislovanie stran mu v tomto moze pomoct – napriklad ak su v knihe desatstranove kapitoly, podla cisla strany citatel hned zisti, kde v kapitole sa nachadza. Aj ked na jedno kliknutie sa nemusi presunut o jednu takuto stranu…
Čísla strán sú tiež funkcia, ktorá sa pri e-knihách nedá použiť – pri rôznom nastavení obrazovky a písma môže mať e-kniha 300 aj 600 strán, nedá sa teda nikdy presne určiť, čo sa zobrazí napr. na strane 29.
Dakujem za promptnu odpoved. Avsak v mojej e-knihe „Angličtina pre dospelych“ pocet stran ostava rovnaky (180) bez ohladu na to ako si zvacsim alebo zmensim velkost pisma.
Áno, niektoré zariadenie vedia pracovať s „počtom strán“, ale počítajú to podľa vlastného algoritmu. Strana v tom prípade nie je rozsah, ktorý staní tvorca e-knihy, ale len nejaký rozsah znakov. Niektoré aplikácie alebo čítačky s tým vôbec nepracujú alebo majú stanovené vlastné algoritmy.
Dobrý deň, potom ako z takej knihy citovať, ak nesedia strany.? Ešte jedna otázka, v platenej verzii, stiahnutej knihy nie je rok, aký sa uvádza pri citácií. Ďakujem.
Nie som si istá, či sa na citovanie z elektronickej knihy aplikujú rovnaké pravidlá.
Za zobrazenie údajov v tiráži je zodpovedný vydavateľ. Ak si ale dobre pamätám, ak niektorý údaj v knihe absentuje, pri citovaní sa skrátka vynechá.