Ako napísať knihu: 12 tipov, ktoré využijete pri písaní knihy
Veľa ľudí si myslí, že napísať knihu je ľahké. Veď ak ste absolvovali 1. stupeň ZŠ, písať viete. Lenže stvoriť knihu nie je len o písaní. Sú to hodiny tvrdej práce, premýšľania, kreativity. Je to projekt, ktorý vám zoberie veľa času a nervov. A predsa je na konci sladká odmena v podobe dobrého pocitu z vykonanej práce -> vlastnej knihy. Ako napísať knihu? To vám neporadím ani ja, ani žiadne ďalšie články na internete. Môžem vám ale pomôcť s tým, ako sa postaviť k písaniu knihy ako k projektu. Ako si nájsť čas na písanie? Ako sa motivovať? S čím nestrácať čas? To všetko sa dozviete v dnešnom článku.
Či už študujete, pracujete alebo sa venujete naplno rodinným povinnostiam, určite budete súhlasiť, že deň má len 24 hodín. Venovať sa spisovateľskej kariére naplno by chcelo minimálne ďalších 24 hodín. Lenže o tom môžeme jedine snívať.
1. Nájdite si miesto, kde napísať knihu
V kuchyni za stolom? V obývačke na gauči s vyloženými nohami? V hojdacej sieti na záhrade? Na lavičke pred domom? Isto máte nejaké miesto, kde sa vám dobre sedí, kde vám dobre prúdia myšlienky a v rámci možností vás nikto nevyrušuje. To je to ideálne miesto, ktoré by ste si mali vyhradiť na písanie knihy.
2. Napíšte aspoň kúsok
Málokedy sa vám podarí nájsť dlhší čas na písanie. Oveľa pravdepodobnejšie si každý deň (pre zaneprázdnenejších týždeň alebo iné obdobie) nájdete trochu času na to, aby ste napísali aspoň časť. Píšte po troškách – veta k vete, strana ku strane.
3. Píšte pravidelne
Rovnako dôležité ako písať – hoci len po troškách – je písať pravidelne. Ak by ste napísali jednu stranu teraz, ďalšiu o týždeň a ďalšiu o dva mesiace, nielen, že by vám napísať knihu trvalo veľmi dlho, ale ľahko by ste sa zamotali v jej obsahu. Udržujte si aspoň základný rytmus, aby ste nestratili červenú niť.
4. Majte plán, ako napísať knihu
Keď si sadnete k počítaču, nemalo by vám trvať dlho, kým sa dostanete do spisovateľského švungu. Ak budete najskôr polhodinu premýšľať, o čom ste chceli písať ďalej, zbytočne by ste strácali drahocenný čas.
Píšete beletriu? Majte poruke osnovu. Čo sa odohrá v nasledujúcej kapitole? Aké sú vzťahy medzi jednotlivými postavami? Podobne aj ak píšete nebeletristickú literatúru – používajte plán kapitol, myšlienkovú mapu. Tak sa ľahšie sústredíte na to, čo aktuálne nasleduje. Veď spisovateľský blok je len vaša nerozhodnosť, keď neviete, ako pokračovať ďalej.
5. Upracte si v počítači
Možno divná rada. Veď každý používa počítač trochu inak a na neporiadok v ňom máte právo a možno aj dôvod. Z vlastnej skúsenosti však viem, že poriadok v počítači prispieva k duševnej pohode pri kreatívnej práci. Nič nevie otráviť viac ako všelijaké vyskakujúce okná a chaos medzi dokumentmi. Nejde len o peknú tapetu a upratané ikonky na ploche, ale aj funkčnosť jednotlivých programov, aktualizovaný systém, žiadne starosti s vírusmi. A nezabúdajte na pravidelné zálohovanie!
6. Používajte špeciálny textový editor
Keď sa povie textový editor, asi si predstavíte Word. Je ale veľa dôvodov pre to, aby ste základný koncept knihy písali v inom programe, tzv. distraction free editore. Dá sa to voľne preložiť ako program, ktorý vás pri písaní ničím neruší (a to napr. Word veľmi rád robí). Väčšina má len jednofarebné pozadie a kurzor.
Viac o tomto type programov sa dozviete v článku Ulysses III: nenechajte sa vyrušovať pri písaní
7. Neprepisujte, píšte
Aj preto odporúčam distraction free editor, lebo vás nezvádza ustavične k tomu, aby ste sa k napísanému vracali, prepisovali, upravovali, či dokonca formátovali. Dôvod je jednoduchý – toľko sa budete s tým zdržovať, že vás to odvedie od hlavného zámeru: posúvať sa v písaní vpred. Rovnako tak stratíte komplexný pohľad na to, o čom píšete.
8. Píšte popri písaní
Keď sa bežec pripravuje na maratón, nebehá každý deň 42 km. Tréning si poctivo rozloží do menších, ale efektívnych častí. Aj autor, ktorý sa rozhodne napísať knihu, by mal trénovať. Pred, ale pokojne aj popri písaní knihy by sa mal venovať aj písaniu kratších textov. Ideálnou formou je písanie blogu, pod čím sa už dávno nemyslí len písanie si akéhosi internetového denníka. Na blog môžete dávať krátke poviedky alebo články z oblasti, ktorej sa venujete. Okrem toho je to skvelý nástroj pre ďalšie promo knihy.
9. Nezabúdajte, že ste aj vydavateľ
Popri samotnom písaní by ste nemali zabúdať na to, že nie ste len spisovateľ, ale aj vydavateľ. Ak sa k svojej knihe dostávate napr. len cez víkendy, skúste 3 víkendy v mesiaci písať, a 4. víkend sa venujte vydavateľským záležitostiam. Premýšľajte o ďalších krokoch, nadväzujte spoluprácu, komunikujte s fanúšikmi.
10. Motivujte sa
Píšete kvôli sláve? Peniazom? Dobrému pocitu? Pre radosť? Chcete podporiť svoj biznis? Dôvodov môže byť veľa. Na tomto mieste nemusíme rozoberať, ktorý je lepší. Ale mali by ste naň stále pamätať. Skúste si svoj cieľ, ktorý vás motivuje, nejako vizualizovať. Dajte si ho na tapetu počítača alebo zaveste na stenu nad stolom. Bude vám pomáhať vtedy, keď sa budete k písaniu dostávať len ťažko.
11. Čítajte
A ideálne také knihy, aké sa vám páčia, aké by ste chceli sami písať, aké vás inšpirujú, bavia, oslovujú. Nie preto, aby ste štýl autora kopírovali. Minimálne kvôli rozvíjaniu slovnej zásoby, ale aj preto, aby ste si cibrili cit pre literatúru ako takú. Pisateľský talent sa nedá úplne naučiť, ale dá sa vycítiť, odpozorovať, dostať pod kožu…
12. Rozprávajte sa s ľuďmi
Zvlášť ak píšete beletriu. Nie je nič horšie ako postavy v románe, ktoré sa spolu rozprávajú úplne inak ako ľudia reálne komunikujú. Aj vy pri takých knihách prevraciate očami? Ja veru áno. Nebojte sa rozprávať aj s cudzími ľuďmi, buďte vnímaví na rozhovory na ulici, vo vlaku, MHD, atď. Doslova na každom kroku na vás čaká nová inšpirácia.
Nebojte sa tiež medzi priateľmi pochváliť tým, že píšete knihu. Nielen že to je výborný spôsob, ako si priebežne a nenápadne budovať čitateľskú základňu, ale aj bez takýchto bočných úmyslov je to vynikajúca téma pre rozhovor a rozvíjanie vzťahov – nech už píšete o čomkoľvek.
S týmito bodmi sa dá polemizovať. Odporučenia 3, 4, 7, 11 a 12 som dokonca zaradila medzi takzvaných Deväť najhorších rád, ktoré vám kto kedy dá o písaní (možno nájsť v mojej e-knižke http://www.1000knih.sk/obchod/rady-a-navody/ako-nepisat1 spolu so zdôvodneniami). Na druhej strane ale uznávam, že tvoríme rôzne a niekomu môže vyhovovať tvoriť aj takto. Ja som ale zmienené body plus body 5 a 6, ktoré považujem síce za neprospešné, ale súčasne i za neškodné, nedodržiavala. Napriek tomu sa mi podarilo dokončiť 8 – 11 kníh (v závislosti od toho, čo sa považuje za knihu).
Už od detstva ma baví čítať hlavne beletriu, začala som písať dve knihy súčastne. V písaní mi pomáha hlavne stále sa opakujúci sen a životná skúsenosť, predovšetkým činy mojej rodiny a pohľady k životu. Body 1, 2, 3 mám k dispozícii stále, dokonca aj plán ďalšieho deja v písaní. Mne sa nedá držať týchto bodov, podľa mňa sú zbytočné. Každý by mal písať práve to ako sa cíti, čo cíti ako svoj život prežíva. Vadí mi, že pri vytláčaní „týchto akože super rád“ sa mi vytlačili prázdne strany. Je to hanba. A preto radšej píšem o tom, čo mi život prináša. Som rada, že aj napriek akože super radám o písaní rôznych kníh“ sa mi darí i naďalej rozvíjať nové deje rozpísaných kníh. Som z Vašich rád sklamaná.
Ja pisem knihu ale nedava zmysel a chodim do sekundy (7.a) a dakujem za rady