8 chýb, ktoré robia autori pri písaní kníh
Neexistuje návod na to, ako napísať skvelú knihu. Žiadny postup, ktorý by stačilo dodržiavať krok za krokom, kým vám spod rúk nevyrastie dielo pripravené trhať rebríčky predajov. Aké chyby pri písaní knihy robia napriek tomu autori?
Na internete nájdeme veľa tipov ako zlepšiť svoje písanie. Urob toto. Urob tamto. Pridaj toto. Pridaj tamto. Vytvor toto. Použi tamto. Skús to takto.
Nikto nedokáže zadefinovať, čo je výborná kniha. Vieme to povedať, až keď takú prečítame a aj vtedy sa názory rôznia. Definícia toho, čo je kvalitná literatúra, sa mení aj vývinom spoločnosti. Niektorí autori boli počas svojho života nepochopení a dnes ich čítame ako literárnu klasiku. Alebo naopak, obľúbené diela fascinujúce čitateľov danej doby nám dnes absolútne nič nehovoria.
Výborná kniha určite obsahuje jednu alebo viacero kľúčových vlastností: perfektnú zápletku, zaujímavé postavy, originálny štýl písania. Každá dobrá kniha je výnimočná svojím spôsobom, ale všetky kvalitné knihy majú predsa jednu vec spoločnú: absenciu nekvality. Na tom, čo by v knihe byť nemalo, sa totiž dá zhodnúť oveľa ľahšie.
Ak píšete beletriu a vaša kniha netrpí žiadnou z nasledujúcich chýb, neznamená to, že bude okamžite hitom. No máte oveľa väčšiu šancu uspieť v mori konkurencie.
Chyby pri písaní knihy
1. Pravopis
Gramatické a pravopisné chyby pri písaní knihy, problémy s interpunkciou alebo preklepy robí úplne každý, aj keď sú to veci, ktoré sa učíme ešte na základnej škole. Dobrý korektor ich vie ľahko a bezbolestne odstrániť. Ich absencia by mala byť základnou métou kvalitnej knihy.
2. Nekonzistentnosť
Ak si váš hlavný hrdina ráno oblečie čierne tričko, nemôže si večer vyzliecť modré. A ak si pri odchode z domu zoberie dáždnik, nemal by o pár minút vonku zmoknúť. Obsahové chyby robené často z nepozornosti sa dajú ľahko odhaliť prečítaním textu viacerými ľuďmi.
3. Nelogickosť
Omnoho vážnejšie chyby pri písaní knihy sú také, ktoré ovplyvňujú časť deja alebo dokonca zmysel celej knihy. Predstavte si, že váš hrdina je 10-ročný chlapec. Z rozprávania nemôže vyplývať, že celé dni sedí doma (nechodí do školy?) sám (kde má rodičov?). Ak sa deje niečo nelogické, musíte to vysvetliť. Aj lopta kotúľajúca sa do kopca sa môže vyskytovať len vo svete, v ktorom platia iné zákony fyziky.
4. Popretie faktov
Tieto prípady sa stávajú terčom posmechu hlavne vo filmoch. Ide o nepresnosti, ktoré odhalí každý, kto má všeobecný prehľad. Kohút nemôže znášať vajcia, Británia nemôže mať prezidenta. Minule mal aj lord Baelish v Game of Thrones na rukách značkové hodinky. V seriáli je to nepozornosť kamery, no v knižnej predlohe by išlo o hrubú chybu.
5. Opakovanie a rušenie
Čitateľ, ktorý sa „zažerie“ do deja, sa nechce zrazu po pár stranách nudiť. Ak opisujete napínavú scénu, nekazte ju nudným a nedôležitým opisom prostredia. Nepoužívajte stále rovnaké slová (najmä prídavné mená). Nemusí byť všetko len úžasné. Nahliadnite do užitočného synonymického slovníka a zistíte, že môžete použiť 20 rôznych alternatív. Vyhnite sa opakovaniu rovnakých/podobných viet či celých častí deja. Hrdina, ktorý sa každé ráno zobudí, urobí si raňajky, vyvenčí psa, atď., je nudný hrdina (ak teda nie je váš príbeh a jeho pointa postavená práve na opakovaní).
6. Zmätok
Zámerom autora nikdy nie je čitateľa popliesť, ale občas sa mu to podarí. Hlavne ak sa v knihe objaví nová scéna, postava či objekt a nie sú dostatočné vysvetlené. Problém je to hlavne vo fantasy a sci-fi knihách, ktoré často pracujú s úplne novým svetom či vymyslenými postavami a schopnosťami.
7. Vata
Novinársky pojem na opísanie časti textu, ktorá nemá žiadnu funkciu. Vata len umelo zvyšuje rozsah článku, poviedky, románu, nič nové neprináša ani nerieši a keby tam nebola, všetko by dávalo zmysel aj bez nej.
8. Absencia originality
Určitej miere inšpirácie sa nevyhne nikto. Každý má svoje vzory, ktoré vedome či nevedome nasleduje. Ak však má čitateľ dojem, že niečo podobné už niekde čítal, je to pre autora poriadne trápna chvíľka.
Máte pocit, že s niektorými bodmi tohto zoznamu môže mať problém aj vaša kniha? Výborná správa je, že dobrý redaktor vie takéto prešľapy rozoznať a do veľkej miery aj odstrániť.
Využite pri vydaní knihy službu nášho profesionálneho redaktora, ktorý všetky chyby odstráni a posunie vaše dielo na vyššiu úroveň. Cena redakčnej korektúry je od 4 € za normostranu textu.
Baelish nemal hodinky. Je to fake. http://www.digitalspy.com/tv/game-of-thrones/news/a796075/game-of-thrones-no-littlefinger-did-not-wear-watch/
Fíha, vďaka za info! Ako pointa to snáď naďalej poslúži 🙂
Ak niekto potrebuje týchto 8 bodov tak by sa mal na písanie vykašľať…