Byť nezávislým autorom je drina. Ale selfpublishing sa vyplatí
Selfpublishing je vynikajúca príležitosť pre začínajúcich autorov, ako preraziť v knižnom svete. Ale čo sa stane, ak túto príležitosť podceníte? Oplatí sa vôbec vydávanie kníh ako hobby?
Vydávanie kníh bolo donedávna doménou silných vydavateľstiev. Hlavná myšlienka selfpublishingu hovorí opak – že žiadne vydavateľstvo nemá patent na pravdu, aby rozhodovalo o tom, čo sa vydať môže a čo nie. Okrem toho, technická vyspelosť dovoľuje konkurovať vydavateľstvám aj v oblasti prípravy knihy do tlače či tvorby e-knihy.
Slovo selfpublishing znamená vo voľnom preklade niečo ako „urob si sám“. To je na jednej strane perfektné – konečne nestojí nikto v ceste autorovi, ktorý venuje mnoho času a energie do napísania knihy. Jeho osud nezávisí od ochoty vydavateľstva.
Nadšenie zo slobody a selfpublishing však priniesli aj niečo iné. Autori, doteraz píšuci len do šuplíkov, pocítili možnosť jednoduchej cesty ku sláve. Bez ohľadu na úroveň svojho textu či jeho grafického spracovania knihu čo najskôr nasadia do predaja a potom už len čakajú, kedy sa na nich začnú valiť prvé zárobky.
Mnohí poňali možnosť vydať svoju knihu skutočne štýlom „urob si sám“ – a úplne doslovne. Snažia sa zvládnuť všetko, čo by v lepšom vydavateľstve mal na starosti celý tím odborníkov. Lenže to je veľmi nesprávne chápanie selfpublishingu. V tomto kontexte spojenie „urob si sám“ môže skôr zaváňať amatérstvom.
Aj preto sa teraz viac ako o samovydavateľskej činnosti hovorí o nezávislých autoroch. Nie sú to autori, ktorých vydavateľstvá odmietajú. Nevydávajú svoje knihy sami preto, lebo nemajú inú možnosť. Naopak, sú plní ambícií – chcú si veci urobiť po svojom a mať plnú kontrolu nad celým vydavateľským procesom. Zároveň sú pokorní a uvedomujú si, že na všetko sami nestačia.
Nezávislý autor spolupracuje s rôznymi odborníkmi (redaktormi, grafikmi, marketérmi) tak, aby spoločne vytvorili perfektný produkt – knihu, ktorá bude nielen výborne napísaná, ale bude skvele vyzerať a z ktorej bude kričať: „Prečítaj si ma!“ Ak by ste takúto knihu položili veľa akéhokoľvek bestselleru z tradičného vydavateľstva, nemali by ste vidieť žiadny rozdiel. Z knihy nezávislého autora nemôže nikdy kričať nízka kvalita.
Čím sa odlišuje nezávislý autor od toho, kto si chce urobiť všetko sám?
- Spolupracuje s odborníkmi. Nezávislý autor sa obklopuje ľuďmi, s ktorými bude na jednej vlne a ktorí mu pomôžu premeniť jeho predstavu o knihe na skutočnosť.
- Múdro investuje. Jazyková korektúra, výroba obálky či pomoc s marketingom – to sú veci, ktoré sa pri vydaní knihy neoplatí zanedbať. Je veľa šikovných ľudí na voľnej nohe, ktorí vám radi pomôžu aj bez toho, aby vás to finančne zruinovalo.
- Nepodceňuje čitateľa. Nie je nič zlé na tom mať veľké spisovateľské ambície. Veď kto by sa nechcel dostať na prvé miesta rebríčkov bestsellerov? S veľkými očakávaniami ale prichádza aj veľká zodpovednosť ponúknuť čitateľom to najlepšie.
A čo vy? Považujete sa skôr za samovydavateľa alebo za nezávislého autora?